Offtopic: meie riigi energeetika…kört mört ja midagi veel…

See kõigest minu, kui amatööri arvamus ja ei pretendeeri absoluutsele tõele…

T-tõmbamine ehk meie avatud elektriturg. Hakkame pihta sellega, et meil sisuliselt puuduvad pakkujad: on vaid EE ja siis Latvenergo. Viimane pigem sihib suurkliente (eraklientidele tulevad ka mõned suht kallid paketid) ja tuletame meelde, et Lätis ka pole mingit energia ülejääki ning enamasti hüdroenergiat saab kevadeti, siis ülejääk. Teisel juhul lihtsalt väga kallis hind.

Kuidas saab avada elektriturgu, kui Estlink 2 pole veel valmis, sest mina oleks huvitatud, et Põhjamaade elektrifirmad tuleks ka konkurentsi pakkuma siia piirkonda st saaksin sealt osta.

Hetkel on kogu meie konkurents energiaturul vaid teoreetiline, see sisuliselt puudub ja karta on, et see ka nii jääb !

Siis mul suure ringi küsimus, et kuidas saab nii olla, riiklik firma müüb elektrit riigist välja hävitades sellega meie ainsat strateegilist maavara. St rahvale sellest ei ole vähimatki kasu, see pole populism vaid tahaks selget vastust.

Järgmine koht on see, et mis avatud ja ausast konkurentsis räägitakse; lihtne näide, kui ma otsustan osta elektrit Põhjamaadest (loodame, et see aeg tuleb), siis kuidas saab nii olla, et mul elektriarvel taastuenergiatasu. See täiesti absurd ehk pean kohalikele energia ärikatele peale maksma ? Aus konkurents ?

Tarbija – kui 4x lüpsilehm: ehk siis riik võtab käibemaksu, võtab elektriaktsiisi, võtab taastuvenergiatasu (see ka aktsiis!); siis dividendid veel EE’st. Riik vägagi huvitatud, et tarbija rohkem maksab elektri eest, sest siis saab kenasti dividende juurde.

// Põnev allüksus Jaotusvõrk aka Elektrilevi;
Oli 2004 aasta ja üks isik seal kuulutas 2013 on suurem jagu 10kV kaableid maa all; sellega põhjendati võrgutasusid ning nii mitmeid aastaid. Ja liigume ringi, ohooo kõik nagu varem. Kas oleks võimalik näha kaarti (sorry see pole ärisaladus !), kus on viidud 10kV liinid maakaablisse. Asja point see, et esiteks maaomanikel väheneksid servituudid, hetkel kasutab EE sandikopikate eest maaomanike maad. Teiseks kaoks ära pidevalt probleemid, et tugeva tuulega langevad puud liinidele.

Võtame siis korra enda elektriarve
võrguteenus
– Päevatariif 0,0595€/kWh
– Öötariif 0,0345€/kWh
– Taastuvenergia tasu 0,0097€/kWh
– Elektriaktsiis 0,00447€/kWh

Rootsis võrgutasu
0,0817 €
ja seal ka olemas aastamaks, sõltuvalt pakettidest, aga kui arvutasin enda elektritarbimise, siis taastuvenergiatasu ületas selle 2.5x kordselt.

Nüüd jooksis juba läbi uudis, et krutime veel võrgutasusid üles. Ehk lipates oleme juba möödunud Põhjamaade võrgutasudest.

Avatud elektriturg mõjutab ka võrgutasusid

Elering soovib tõsta võrguteenuse tasu

Siis müstilised EE investeeringud (140 milkused eek infosüsteemid, need vist ASM’is 128 biti peale kirjutatud ja teevad kõik ära ilma ühegi töötajata, arvan juurutamise kogukulu 160 milkut hetkeks :))) Siis Utah (täielik vaikus); Jordaania…seal nüüd midagi müüakse. Samas selgus, et Elering ostab omakorda X infosüsteemi (turuosaliste haldamiseks ps seda pidi EE infosüsteem võimaldama, kui selles räägiti)…kaklus käib vist siiani .

Nüüd Elektrilevi müstilised investeeringud; ehk prioriteedid täiesti paigast ära, natuke tuult ja meil on jälle 50hz asemel elektrisagedus ehk tuleb 3 päeva pärast tagasi (päris pikk siinus sellel elektrikesel). Mitmeid kordi on Jaotusvõrk neid arvesteid vahetanud (fiaskodega programmkellad, mis külmaga läksid segi).

Elektrilevi investeerib kaugloetavatesse arvestitesse 94 miljonit eurot

Vaadake seda summat uuesti; vaadake veel; see 94 miljonit eurot ja jälle oma infosüsteem 😀 😀

Jah, nüüd serveeritakse neid arvesteid uhkelt, et justkui ilgelt mugav teatada näite…tõesti, see mündi üks pool. Aga mündil ka teine pool: need arvestid täielikult juhitavad ehk jääte kogemata võlgu supsti kohe elekter lännu; kuna Teie enam näitu ei teata, siis soovitan hakata pilti tegema arvestist nii, et arvestinumber ja näit oleks kenasti näha. Uskuge mind…usalda aga kontrolli tasub ära !

Loomulikult saab nende arvestite abil teha tarbimisstatistikat, milla koju tulite, mida sisse lülitasite (umbmäärase statistika saab); võrreldes pikemat perioodi näen teie tarbimismustrit. See pikem jutt, aga selline statistika on EE’le ja müügipersonalile väärt info; mida konkurendid ei näe 😉

Kui meil arvestid siis arvestid, mis teavad päeva tarbimist, miks siis ei saaks nad hinda arvutada Nordpooli börsihinna alusel ja nii päevade kaupa. Seda kunagi küsiti, see pidavat olema liiga keerukas ja IT süsteemid ei võimalda seda. Ma parem ei kommenteeri seda…mis IT süsteemid siis kohutava raha eest osteti – vändaga kohvimasin ? 😀

Ehk siis loo kokkuvõte, näen meeletuid investeeringuid X asjadesse, kuid siiani pole tagatud kindlat elektrivarustust. Natuke tuult ja “silencio” ning PR esindajad õigustavad oma by the book lugudega, miks peabki Teil elekter ära olema.

Alles mõni aeg tagasi tuli mulle “SMS elekter kadus, millal tuleb pole teada”; siis tuli “SMS elekter tuli tagasi”; sain teekannu keema panna “SMS elekter kadus, millal tuleb pole teada” 😀 😀 😀

Selline sisutu rahapõletamine, mis meie energeetikafirmas on ikka täiesti hullumaja…panen kandilised prillid ette, lükkan tuulegenekale hoo sisse ja mõtlen – kuidas võiks ka sisutult raha põletada 🙂

Siin ka teiste arvamusi:

Jüri Laurson: Elektrilevi pole vabaturule minekuks valmis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: