Miks ma tegin tasuta raamatupidamistarkvara Stiigo…

Miks küsimuse saab vist lihtsalt ära vastata, mul oli arvatavasti igav 🙂

Stiigo on mu kõikidest projektidest üks omapärasemaid, eriti kuidas tema areng toimunud. Kunagi minu üks tuttav palus, et kas saaksin ühe pearaamatu mooduli teha, siis tal lihtsam tudengeid õpetada.

Mis seal ikka mõeldud tehtud ja pearaamat sündis. Mõnda aega oli vaikus ja tutvusringkonnas küsiti, et kas ma saaksin neile teha raamatupidamistarkvara, mis nende “põnevaid” soove arvestaks. Tegin inimestele pika pai ja naeratasin ning juttu tõsiselt võtmata liikusin edasi, sest ma teadsin kuivõrd suur töö see oleks.

Mingi hetk tekkis huvi Lazarust / Freepascalit ka tundma õppida, olles Delphi programmerija (16 aastat), mõtlesin võiks alternatiive väga hästi tunda ja analüüsida, kas nendega saab edukalt kommertstarkvara kirjutada – saab !

Mõtlesin ja mõtlesin, milline projekt võiks see olla…
möödus päev, möödus kaks ning kui tuli vajadus müügiarvet teha
(ning sain kallid rp. tarkvara pakkumised), siis mõistsin, et sobilik projekt on tasuta raamatupidamistarkvara, eriti teades kuivõrd vähe on Eestis tehtud vabavara.

Kuid ma polnud otsuses ikka veel kindel, sest teadsin kui suur on koodimaht. Igal õhtul viskasin mõned koodiread Stiigosse ja nii … mõnda aega. Tasapisi areng muudkui toimus, tulid kasutajad, kes testisid; raamatupidajad, kes omakorda finantsi kontrollisid.

Mingist hetkest hakkasid juba väikefirmad toodet kasutama, samas see tegi rõõmu, samas ka hirmu, sest testimisperiood siiani kestab. Unikaalsete downloadide arv ka juba päris suur – jällegit eelmised tunded tulevad esile.

Nüüd oleks sobilik sektsioon: ootused ja lootused

Huvitav on inimgrupp, kes saavad tasuta toote, siis nad peaksid justkui saama 24h supporti ja et kõik soovid täidetaks. See suhtumise probleem on globaalne, samuti donation nuppu eriti ei märgata 🙂

Selle vastu aitas lihtne loogika: kui oled nö “helper member” ehk inimene, kes testib / kasutab aktiivselt toodet, teatab vigadest, annab sisukat tagasisidet, siis tema soovid on suht kõrgel astmel arendusnimistus.

On ka küsitud, miks ma Linuxit ei toeta ? Kurb tõde, Linuxi desktop kasutajaid on liiga vähe, et ntx 2 nädalat ära kulutada kompatiibluse taastamiseks. Jah Linux toetus tuleb tagasi, kui näen, et tekib Linux kommuun, kes ütleb tõesti meil on vaja Stiigot Linuxi jaoks.

Või pannakse välja “bounty” Linux versiooni eest. Esimene testversioon töötas Ubuntu peal ja kui … siis tulevikus oleks ka vaid Ubuntu.

Andmebaasiks on Stiigol PostgreSQL, parim vabavaraline andmebaas, mis suudab suurte andmemahtudega toime tulla. Mysql “kandsin maha” peale seda, kui Oracle ta ära ostis…

Miks Stiigo pole Open Source ? Vastus väga lihtne, Eestis on väga vähe tipptasemel Delphi programmeerijaid st reaalseid abilisi pole lihtsalt võtta. Ja mul on olemas väike Delphi abivägi (the D-Team), nii et pole probleemi.

Kui tõesti peaks projektiga miskit juhtuma , siis avalikustan lähtekoodid, projekti hääbumise risk ka maandatud.

Millised on minu edasised plaanid Stiigoga ?

Ikka edasi liikuda, kuhu siis veel…

Hetkel Stiigosse väga palju uusi asju ei lisandu, pigem käib kibe testimine, et jõuda juba stable releaseni. Järgmised planeeritud featured: elementaarne dokumendihaldus , palk palk ning veelkord palk !

Tänan Teid ja ootan Teid ka testijateks

7 kommentaari to “Miks ma tegin tasuta raamatupidamistarkvara Stiigo…”

 1. Pille Suits Says:

  Kiitus tublile tegijale!!! Tänud, tänud! Kuigi pole veel seda programmi alla tõmmanud ega kasutama hakanud aga süda läks kohe soojaks lugedes uudist, et keegi on tasuta programmi loonud. Hakkan kindlasti testima. Omal ajal ostsin HansaRaama bürooversiooni 18 000 krooniga ja see mul lukus 2008 alates, seetõttu loobusin raamatupidamistöödest (ei raatsinud uuesti osta). Tänu teile hakkan uuesti tõsiselt mõtlema raamatupidamise tegemise peale (kogemust olemas 10 aastat ja kõrghariduse diplom taskus). Edu Teile ja ikka ja jälle tänud! Tänud!

  • tingmarprog Says:

   Tänan meeldivate sõnade eest ! Selline asi hoiab ka meil tuju üleval.

   Eks seal võib ka vigu olla, sellepärast peab programmi suht kriitiliselt vaatama. Väiksemad firmad julgevad isegi kasutada, kuigi olen ka neid hoiatanud, et hoidke silmad lahti.

   Soovitan Stiigo lehelt lugeda installeerimise juhendit, tegelikkuses pole see üldse keeruline. Lihtsalt andmebaas tuleb eraldi installeerida.
   Vigadest saab teatada support stiigo.com

   Tervitab,
   Ingmar Tammeväli

 2. Heiki Says:

  Mõtetu maksta suurtele, maksan siis juba parem Ingmarile

  • tingmarprog Says:

   Heh, ootamatu kommentaar 😀 Igati tore, sest eks vabatahtlikkuse tunnustamine on väärt tegu. Kunagi mainisin, et ntx donation ei tähenda alati, et peab raha annetama. Lihtne näide: on firma, kes pakub visiitkaarte või miskit veel, temal jällegit vaja mingit spetsiifilist muudatust. Siis mina annan muudatuse ja tema mulle visiitkaardid…win & win olukord.

 3. huviline Says:

  Kas Stiigo pilveteenustega oskab midagi peale hakata?

  • tingmarprog Says:

   Pilveteenus on väga laialivalguv teema, te võite küll oma pilves tööle panna Postgres serveri ja Stiigo tarkvara sinna peale suunata N + 1 klienti. Millisel kujul Stiigo peaks “pilveteenustes” töötama ?

 4. Eve Says:

  Nii, vaatan, et viimased kommentaarid juba ammusest ajast. Ise hakkasin otsima raamatupidamislahendust oma mikroettevõttele, sest kaotasin hiljuti oma hea raamatupidaja. Seni olen umbes kord-paar aastas talle dokumendid saatnud ja ta on kanded ja aastaaruanded teinud. Kui oleks hea programm, saaksin võib-olla ise ka hakkama. Arved teen niisama ise ja deklaritega MTAle pole ka probeemi. Googeldades leidsin selle prograami, aga referentse väga pole. Kas tasuks katsetada?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: