Millisele programmeerimiskeelele tasuks ümber õppida ?

Selline lihtne küsimus tekkis mul täna rattaga sõites ning IT alal filosofeerides. Lihtne – samas, küllaltki keeruline küsimus, et see programmeerimiskeel ka nö korralikku maitsvat leiba lauale tooks ka 2 – 3 aasta pärast.

… Php, Javascript, MYSQL, XML, XSL,SOAP/REST,AJAX,HTML|CSS antud terminid peaks olema kõigil peaaegu selged.

Programmeerijalt eeldatakse kohe nende tundmist, see nagu auto, millel eeldatakse lisade olemasolu – elektriaknad, signa…

Võtame jälle selle leiva seisukohalt: antud oskused tööturul tagavad suht keskmise leiva.

Natuke pean ka sisse tooma mõiste: spetsialiseerumine; Sa oled mingi valdkonna spetsialist. Mingi mees kirjutab scripte silmad kinni, teine kirjutab ühe näpuga mssql oracle jne protseduure ja seejuures vaatab telekat, kolmas mees suudab nii kiiresti htmli kirjutada, et tagid tulevad nähtavale sirvijas alles mõne minuti pärast.

Jäin korra rattaga seisma ja mõtlesin, millisel alal ma olen spetsialist…vähemalt arvan, et olen 😉

12 aastat Delphit ja Mssql 8-9… + windowsi api’d, shell extensionid, serviced, eriti multithreaded (ma ei suuda sõna LÕIM kasutada) serviced; e-arved jne Feedreaderi tooteid vaadates saab aimu natuke minu tegemistest olles nö backend mees.

Aga milles probleem…just nagu ühtteist teaks. Probleem selles, et IT maailm muutub ikka väga kiiresti.

Probleem algab minu programmeerimiskeskkonnast. Borland hakkas ennast juba nurka mängima alatest Delphi versioonist 7. Siis tuli Codegear asemele, nemad jätkavad ka suht ebamäärast joont.
Mis kõige hullem, need tooted siiani väga kallid ja firmad ei ole huvitatud selle peal asju arendama.

Tööandjad ei taha kallist arendusvahendit osta, mis ei anna mingit eelist turul ega ka arenduse kiiruses. Delphi native app. ei tööta ei mobiilide peal, ei toeta 64 bit jne jne.

Firmadel odavam osta Visual Studio ja strateegiliselt ka riskivabam.

Kõik see eelnev jutt mängib minu spetsialiseerumise profiili kahjuks. Ka süsteemsete asjade oskajatele pole eriti nõudlust enam.

Samuti viimasel ajal kaotab Mssql turgu; Mysql ja Oracle serverile. Seal võib palju põhjuseid olla, aga ei hakka seda hetkel täpsustama.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Tegin uue peatuse rattaga, avastasin mõtteid mõlgutades olin 50 km juba ära sõitnud…aga sõit polnud veel lõppenud.

Kõht läks ka tühjaks ja mõtlesin uuesti leiva peale …

Millisele programmeerimiskeelele peaks spetsialiseeruma ja ennast koolitama või järsku üldse õppida DB adminniks

Oracle/Mssql DB adminnid saavad ikka päris head leiba lauale… Miks mitte selle peale asuda, eriti kui Mssql on suht lihtne. Tekib järgmine nõks HUVI. Kas õppida asja, mille vastu ei ole suurt huvi.

Olen nö sündinud programmeerija, mulle meeldib koodi kirjutada ning “nautida oma töö tulemit”.

Mis valikud jäänud ? Vaadates ka tööturgu nii Eestis, kui ka välismaal.
(IN on):
– .NET
– JAVA


– C/C++ (hakkab ka ajaloolist maiku võtma ja jäänud rohkem süsteemsete asjade jaoks )

Mõned aastad tagasi algas suur javamaani, hetkel ta hääbumas, ei oskagi täpset põhjust öelda ? Nüüd mõni aasta käinud suur .NET-maania ehk nüüd ka tänu Monole , mis võimaldab .NET appse jooksutada Macil/Linuxil.

Kratsingi kukalt, et kui laiemalt analüüsida, kas mul on ainus (riskivaba) võimalus ongi .NET spetsialiseerumine.

Kuna tänapäeval interaktiivne veebikeskkond populaarne; siis ehk Flash / Silverlight / JavaFx (ei usu, et viimased kaks muutuvad populaarseks).

Või scriptikeeled: PERL, Ruby, Python… aga nende osas pole vist ka eriti suurt nõudlust.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ja jõudsingi suure ringiga tagasi ja ei jõudnuki järeldusele, kuhu suunas edasi liigun ?

Järsku üldse liikuda mikrokontrollerite programmeerimise peale (küsimus jällegit kuidas lood leiva ja nõudlusega)

Seni kuni ma lihasevalu põen … mille põhjustas suur sportlikult aktiivne mõtlemine – oskavad ehk lugejad pakkuda suundi ! Tänan juba ette !

7 kommentaari to “Millisele programmeerimiskeelele tasuks ümber õppida ?”

 1. Muidumeez Says:

  No sa näed momendil äärmusi… “Suured” keeled (nagu Java jmt) või mikrokontrollerid… Sinna vahele jääb ikka päris suur ala, kus on kasutuses keeli, mda paljud pole kuulnudki, aga millega ometi on võimalik teenida nii eestis kui välismaal ja mitte vähe. Mina teen oma tööd SAP-i keskkondades, keeleks on ABAP ja ei ole näha, et tööd ei saaks. Aga selliseid suundi on teisigi. Tuleb vaid ringi vaadata 🙂

  • tingmarprog Says:

   Eks ma otsingi ideid, kuhu suunda liikuda.Vaatan lihtsalt asju laiema arendaja pilguga. Oskuste strateegiat kujundada tihti suht keerukas; oskused tuleb tööturu nõudmistega sünkroonis hoida. Pole ka välistatud, et ABAP’is progema hakkan 🙂 Mikrokontrollerid on lihtsalt mul hobiks olnud…seetõttu vihjasin neid.

   Oi mitte, et minu alal tööd poleks… Strateegiliselt tasub turuga kaasa liikuda, võin ka Delphis 40 aasta pärast progeda, aga kuivõrd ta elus on.

 2. Muidumeez Says:

  90 keskpaigani kirjutasin Pascalis, DOS-i programme. Vägagi kobedaid asju sai tehtud. Siis selgus, et DOS-i päevad on loetud, ning päevapealt sai mindud uude kohta, uue keele peale. 2001 selgus, et ka see etapp on läbi ja päevapealt sai uus keel võetud. Seega pole selline mõtlemine sugugi unikaalne ja pole sellisest hüppest ka pääsu. Sest tehnoloogiad muutuvad ja keeled tulevad ning kaovad ning huvi, see ka hääbub.
  Olen ise ka loomult progeja ehk ka mulle meeldib koodi kokku kirjutad, kuid Microsofti asjadest olen eemale jäänd…

  • tingmarprog Says:

   Et miks ma üldse nii mõtisklema hakkasin, olgu need kogemused nii võimsad mul kui tahes. Näen, et 3-4 aastaga jooksul tuleb hüpe teha, kui mingit imet ei tule. Mida varem hüppeks valmistuda, seda parem. Küsimus viimasel ajal mul ka Linuxi arengus, vaatan areneb teine väga jõudsalt, et seal mingit fragment nö hõivata softi kirjutamisel.

 3. Erko Risthein Says:

  Mina arvan, et ükski programmeerija ei tohiks mingis kindlas tehnoloogias või keeles kinni olla. Programmeerija peab olema mõtlemisvõimeline ja oskama kiiresti kohanduda erinevates situatsioonides. Programmide loogika ja ülesehituse struktuur jääb laias laastus igas keeles samaks, vaid keele süntaks on see, mis muutub. Seega arvan, et oleks vale ennast siduda mõne konkreetse keelega. Tuleb olla avatud igasugustele uuendustele ja uudsetele lähenemistele ning neid käigu pealt haarata.

  • tingmarprog Says:

   😉 tehnoloogiate nimekiri ja keelte nimekiri pikk, mida ma “oskan”, aga kui neid igapäevaselt ei kasuta, siis suht palju ununeb. Lihtsalt saab olla üks “põhikeel” , mida sa valdad silmad kinni ja teised on lisakeeled.

   Ja üritan tulevikku vaatada 2-3 aastase perspektiiviga. Osadele programmeerimiskeeltele jääb sekundaardne roll. Muutuvad Ada ja Coboli taoliseks…

 4. Andu Says:

  Natukene s6ltub, kas oled t”o”otaja v6i firmaomanik.

  T”o”otajana pead ennast kogu arendama.

  Firmaomanikuna on sul v2ga raske olemasolevat koodibaasi ringi kirjutada, mingis m6ttes oled olemasoleva koodibaasi ori.

  Nii et ei kao delphi ja mssql niisama lihtsalt kuskile. Minu arust v6ib isegi veel veidi oodata, l2heb valik p6nevamaks. N2iteks t2na .net-i platvormiga kaasa tulev p6nev/mugav yldistatud andmete p2rimissysteem LINQ oli veel m6ned aastad tagasi beeta. Ja yldse, valida on m6nus, kui v6tta pikalt aega valiku tegemiseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: