Tarkvaraarenduse SURM…

Vaatasin, et IT mehed vaikselt arutavad teemasid “nurga taga” või “sauna eesruumis”, aga reaalselt ei taha keegi olukorrast rääkida. Kas IT sektor on üldiselt hääbumas ning ideed otsas? vastus on JAH.

Millest kogu asi alguse sai? Probleemiks on niinimetatud Freeware. Algusaegadel hakkasid igavlevad IT mehed töö kõrvalt endale huvitavaid asju tegema / lahendusi looma ja jagama teistele. Ja tõesti download oli päris kõva. Siis avastasid ka firmad, et teeme ka toote Freeware’na ja pakume võimalust, et võimsamate feature’de/võimaluste jaoks peab klient toodet ostma.

Mis aga reaalsuses toimus oli see, et tulid kräkkerid, eemaldasid kõik piirangud, laadisid torrentitesse üles jne jne. Firma jaoks maha visatud raha. Sellele järgnes totaalne kräkkerite ajastu, kus kõik tooted kräkiti sisuliselt lahti. Inimesed said rõõmsalt TASUTA downloadida erinevat tarkvara, isegi kui asi maksis 200 eeku ja oleks saanud supporti ka.

Järgmise etapina tuli metsik opensource maania. Ennekõike viidati ikka Linuxi konseptsioonile. Et kui tegemist on avatud tarkvaraga, siis aitavad teised koodivigasid märgata ja pole põhjust ju midagi kräkkida ning mis põhiline  – TASUTA ju.

See maagiline sõna “TASUTA” muutis tavalisi arvutikasutajaid. Kui 2000. aastal polnud mingit probleemi toodet müüa, siis hetkel on olukord selline, et kasvõi 150 eeku maksva toote puhul öeldakse, et miks ma peaksin tasulist tarkvara ostma, kui saan tasuta analoogi.

Milline on opensource tarkvara ärimudel?

– paljud Freeware tootjad avasid lähtekoodid ning lootsid ennekõike, et suuremad firmad nad üles ostavad.

–  seejärel hakati annetuste peale lootma, et no asi ju meeldib, keegi ikka Paypal kaudu donationi teeb (ärge tooge wikipedia näidet, neil lihtsalt on palju kasutajaid). Reaalsuses on need kõvad projektid, mis suudavad aastaga 5000 eeku teenida.

– loodeti samuti, et inimesed ostavad supporti ala premium support, et kui viga, siis neid teenindatakse esimeses järjekorras või tehakse erandeid. Jällegi – reaalsuses karjuti foorum ja meiliaadressid abipalveid täis, kuigi samas polnud keegi sentigi maksnud selle eest. Kui arendajad sekundi jooksul ei vastanud hakati projekti mustama. Õnnelikud olid projektid, mis said omale mõne suurfirma püsiannetused, neid ikka väga väga vähe.

– samuti lootus müüa oma kodulehel kõvasti reklaami, et tootearendust elus hoida, on ka paras müüt.

Soovitan vaadata, palju on sourceforge’s projekte, mille elumärgid alates 2004 aastast kustuvad. Foorum küll kisa täis, aga meestest enam ei kippu ega kõppu.

Kuidas siis meie IT sektor siiani püsinud? Üldnimetuseks on “riigi rahakott”. Pole saladus, et paljud IT firmad teenisid head kasumit riigile asju tehes (kvaliteet kaheldava väärtusega). Projekti eest küsiti häbenemata 6 miljonit ntx. Ja meil läks pikalt hästi.  Kas neist suurtest rahadest oli ka kasu… raske öelda, aga meie IT tiigrit kutsutakse juba karvadeta kassiks.

Tulime suure möirgega välja, aga mida rohkem möirgasime, seda väiksemaks ning väetimaks muutusime.

Nüüd kus ajad on muutunud ja riigi rahakotis puhub vaid kõle tuul tekib küsimus et kuidas paljud IT firmad üldse ellu jäävad (nii riistvara, kui tarkvara lahenduste müük)?

Ka kodulehtede meistritel läks hästi, kinnisvara buumi käigus oli vaja enamus arendustele kodulehti. Paljud firmad sidusid kliendid kodulehtega nii, et need peavad iga kuu maksma “hooldust” ja ostetud toote lähtekoodile ligi ei saa.

Oli ka raamatupidamistarkvara buum, mida vedas ka meie näiline majanduskasv. Aga firmade sulgemine kaotas nõudluse ning on vaid aja küsimus, millal meil Eestis tuleb opensource raamatupidamistarkvara (ntx SQL-Ledger ps eestikeelne tõlge seal olemas).

Kui nüüd rääkida tarkvara müümisest, siis ainus võimalus müüa on “metsikud reklaamirahad” ning “haip” ja 95% ostjad ka siis firmad!  Räägivad meie targad IT expordist / outsourcingust, meie IT sektoris siiski kõrged palgad, tahetakse veel ja veel ja veel odavamalt saada. Välisfirmad vaatavad pigem Venemaa poole, samuti India, seal odav, kuid vägagi kvaliteetne progemisteenus.

Kui ma nüüd võrdlen aastat 2000 ja 2008, siis 2000 oli mul suht vähe arendusvahendeid ja aega kulus ka rohkem, see eest müük oli vägagi kerge. Nüüd mul arendusvahendeid ja frameworke, tehnoloogiad, protokolle nii, et tapab.
Tee Linuxile, Windowsile, Macile mida tahes – pole probleemi, aga proovi nüüd oma toodet müüa ! Sest kasutaja pole enam harjunud midagi ostma.

Kas on oodata mingit revolutsiooni tarkvara sektoris – vastus EI, sest rahad on kadunud.  Varsti väsib ka Google ära (majanduskriis muudab reklaamirahade hulka), see vaid aja küsimus.

Viitan: 15.jaan 2009 postitusele, mis vastab minu ennustusele juba !
Majanduslangus ja Google

Tarkvarasektorit tabanud suurväsimus (ennekõike ka üksteise ületrumpamisest), sest motivatsioon kadunud…rahad

Sildid:

17 kommentaari to “Tarkvaraarenduse SURM…”

 1. friizu Says:

  Ei näeks asju nii mustades värvides. Pigem on üks suundi, et tarkvara tellivad riistvara tootjad ja annavad siis tarkvara koos riistvalaga “tasuta, tegelikult hinna sees” kaasa (näitex uue põlvkonna mobiilid). Teiseks muutub tarkvara spetsiifilisemaks, kui jah tava kasutajale on tarkvara suures osas tasuta (enamik tavakasutajad ostavad aga ikkagi näiteks OP süsteemi koos arvutiga, enamasti ka viirusetõrje), siis firmad kes soovivad läbi parema ja sobivama it süsteemi luua turueelise, peavad ikkagi maksma. Jutt aga Eesti riiklikest IT süsteemidest minumeelest jumala õige. On toodetud kalli raha eest hunnik mitte korralikult töötavaid süsteeme ja sellega paljud it ettevõtted liiga mugavaks muudetud.

  • tingmarprog Says:

   Ma veel ei näe nii mustades värvides, aga kahjuks olles erinevates projektides näen, kuidas trend muutub helikiirusel. Seda trendi märkavad väga paljud IT kaasvõitlejad. Ütleme nii, et riistvara tootjatel omad IT üksused, väike/keskmise suurusega firmadel pole seal midagi teha.

 2. Väga huvitav mõttekäik itindusest « Jüri Pino mula ehk Ponimula Says:

  […] huvitav mõttekäik itindusest Filed under: Uiud — Jüri Pino @ 4:17 pm siin . Olemata absoluutselt asjatundja, täielik võhik pigem, ma ei näeks itinduse tulevikku nii […]

  • tingmarprog Says:

   pole paha idee, et IT tulevik jälitustegevus 🙂 🙂

   Miks sellise kirjutisega välja tulin, kuna firmad, kes reaalselt seda väikest IT eksporti teevad saavad tunda aina rohkem antud probleemi. Keegi ei julge sellest rääkida tehakse rõõmus nägu, et meil läheb hästi ja siis omade keskel on hoopis teine jutt …

 3. Spider Says:

  Open-source raamatupidamistarkvara, näiteks Microsoft Dynamics, on juba aastaid olemas ja Eestiski kasutusel, kuid need pole sellegipoolest tasuta.

  • tingmarprog Says:

   Jah meie firmad müüvad tuge antud tarkvarale, nüüd tulevad x IT mehed (mina, kompanii ja hiired), kes teevad opensource tarkvara, mis toetab antud tarkvara formaate jne jne Töötab kõigil op.süsteemidel, mis saab nendest firmadest, kes nö jubinaid antud platvormile ehitavad.
   Kui ala foorumis vennad teevad “customize” korras selles feature ära kordades odavamalt.

   See väide, et juurutatud rakendus on parim – ei müü juba ammu (eriti ms puhul), firmad tahavad säästa.

 4. UrmasH Says:

  Et majanduslangus on IT sektorisse ka jõudmas. pole ime. Sest just IT sektori bilansis on kõige rohkem virtuaalseid väärtusi ehk “õhku”. TURG paneb asjad paika. Tuleb müüa it teenust mitte virtuaalset reaalsust, selle eest saab ka raha küsida. Ja pole need hindud nii head programeerijad midagi, nende töö on just nende palka väärt.

 5. toivo Says:

  “pole probleemi, aga proovi nüüd oma toodet müüa ”
  pahhpahh kui loll jutt. müüa on igas äris raske. kui müüa on kerge siis on tegemist a) monopoliga, b) nõudmine >> pakkumine, kuid kõik liigub\ pendeldab tasakaalupunkti suunas\ ümber.

  • tingmarprog Says:

   mulle alati meeldinud tark jutt, kahjuks seda on vähe! Monopolid veel ainukesene müüvad reaalselt mingit tarkvara, pisikesed üritavad nende külge ennast haakida. Paljud tarkvara arenduse ja müügiga oled tegelenud välismaale – opensource suretab välja tarkvara müüki ning ka tuge igasugu tasakaalu. Samas ise liigub ka totaalse kaose suunas, iga mees üritab teist üle trumpata ja loodab, et keegi ostab tema projekti ära või muutub suureks toetajaks. Opensource sektor on rahanäljas ja mitte väikeses. Nõudlus – pakkumine ka hea, kõrge kvaliteet, kus on KLIENT (kes su toredat arendust toetab) ?
   Näide MYSQL, mitu litsensi Sa oled ostnud ? MYSQLi kasutavad kõik nö ka tasuta ning tihti rikutakse litsensitingimusi (klient tahab tasuta saada toodet). MYSQL ei ole ka enam opensource ning aina rohkem liigutakse kommerts suunas. Community Editionile ei pöörata enam niipalju tähelepanu. Miks – aitähh ja tunnustuse eest enam tarkvarasektorit üleval ei pea (paljudele hakkab see kohale jõudma).

 6. Postmodernne Prometheus - The Post-Modern Prometheus » Kas tarkvaraarendus on tõesti surnud? Says:

  […] tarkvaraarendus on tõesti surnud? By Spider Sattusin peale arvamusele, mis väidab, et tarkvaraarendus on surnud ja leidsin, et peaks selle kohta mõne rea kirjutama. Mina ei arva, et tarkvaraarendus on surnud, […]

 7. eerik Says:

  Vaevalt asi nii hull on… Mina, kui IT alal kõrvalseisja pean oma töös ikka kasutama riistu hinnaga 1 mill+++, aga tarkvara on selline saast, et siga ka ei söö… HP teadusriistade haru (nüüd Agilent) suudab toota ülikalleid riistu koos ülikalli ja saasta tarkvaraga… Õnneks on mitmel puhul leida väiksemaid softitootjaid, kes suudavad töötavat tarkvara pakkuda (see on samuti kallis, aga töötab). Spetsialiseerumine ja nishiturud oleks ilmselt lahendus, aga siis konkureerid kogu maailmaga…;)
  Mis hindudesse puutub, siis on nad endiselt esirinnas kepi tegemises, aga ka näites sünteesikeemias on nende “odav allhange” lõpuks lihtsalt rämpsuks.

  • tingmarprog Says:

   Ühinen, turul tarkvara, mis suure hinnaga müüakse on täielik …asi. Tegelt igasugune spetsiifiline tarkvara maksab räigelt, sest ta pole nö masside jaoks, võetakse arendusele kulunud raha.

   Minu loo mõte oli selles, et tasuta tarkvara (opensource) üritab tasulist tarkvara suht välja suretada, aga ise on ka liikumas manala teed. Kumbki ei võida, kuidagi peaks leitama tasakaal. Muidu varsti ongi alles vaid monopolid, kelle tarkvara saad arvutiga kaasa – firmad, kes nagu puugid riigiettevõtete küljes ja edasi tühi liiv vaid… Antud ennustus võib üldsegi mitte täiutada, IT sektor suht ettearvamatu, aga hetkel liigutakse sinnapoole…

   Imestan, meil turul palju igavlevaid IT spetsialiste, kes meeleldi teeks teadlastega koostööd. Eestis peaks ehk IT sektor + teadussektor kohtuma. Välismaal nagu ntx mikrobioloogia osakonnad teevad kõva koostööd IT osakondadega.

 8. Margus Says:

  krt vaidlen vastu. tarkvara arendus liigub edasi ja mahud aina kasvavad. ajaga tuleb kaasas käia – ka tarkvara arendajatel. Pidevalt muutudes ja uusi meetodeid ja suundi järgides, effektiivsust tõstes, erinevaid süsteeme integreerides. Kui programeerijad arvavad, et juhtide, turundus ja müügi osakonnad on muidusööjad ja neid pole vaja üleva pidada – siis on surm vaid aja küsimus. Steve Ballmer muutis juba aastaid tagasi oma hüüdlause “deveopes, developers, developers” ringi ja uueks hitiks sai “marketing, marketing, marketing”.

  Eestis on väga paljud valdkonnad ilma “vajaliku tarkvarata”. töö käib pliiatsit ja paberit kasutades või andmeid ühest kohast teise toksides. it turundus ja müügi info ei ole nendeni lihtsalt piisava kvaliteediga jõudnud.

  äriprotsesse toetavatest analüütika vahenditest pole keegi kuulnudki.

  open-source on hea asi, aga eesti ei ole ettevõtteid, kes seda suudaks tööle rakendada ja kohaliku tuge pakkuda. Selle asemel tehakse “põlve ostas” poolikuid ja mittetöötavaid rakendusi.

  • tingmarprog Says:

   Oponendid alati vajalikud 😉 IT’s alanud hetkel laiaulatuslik ärapanemine. Loomulikult tipp-trio hetkel MS ja Google. MS ehitab lood ka oma ärimudelit reklaamide peale nagu Googlelgi. Kui nüüd globaalne majanduskriis saab veelgi suurema mõõtme, siis aina rohkem liigutakse vabavara poole ja üldse proovitakse tasuta tarkvara kasutada. Samas paljud need opensource projektide tegijad on tööl kusagil x firmades , mille kasum sõltub ikka klientidest, kes kasutavad nende kommertstoodet.

   Samuti aina rohkem näen, kuidas keegi ei viitsi projekte üle võtta,
   mis jäänud magavasse olekusse või on tekkinud projektidele palju muutjaid, kes lõpuks rikuvad koodi.

   – Paberi ja pliiatsi tädid töötavad tihti firmades, kus ei soovitagi sellist protsessi, vaid nemad on rahul hetke süsteemiga.
   – Eesti firmad ja toe pakkumise teema opensourcel see probleem, et pole harjutut tuge otsma. Kui toode tuli tasuta, miks peaksin midagi ostma … ehk tõesti probleem globaalses mõttemaailmas.

   Kusjuures oleme ausad, IT müügisektor ikka suht peata kana, ei suudeta klienti veenda, miks tema toode hea, palju see võitu annaks. Ma ise ka öelnud, korralik müügiinimene on firmas kullatükk. Riigisektoris käisid küll vist head müügimehed…või olid sees head tutvused, paljud kasutajaliidesed meenutavad mulle küll ülikooli esimest kursust XT üks neist.

   Samas sooviks oponendilt arvamust, kuidas saab minu kirjeldatud kriteeriumi 100% välistada globaalses majandus- ja ideedekriisis. Mina arvan, et IT sektoris tekib töötus ja mingist hetkest ka surve palkadele. Suheldes oma mõttekaaslastega, kõik peavad ennast asendamatuks ja teistest targemaks…ehk see on ka IT sektori üks probleemidest 🙂

 9. andres Says:

  Tulevik on mitte muu vaid SAAS ehk software as a service. Eestiski mitmed seda rakendavad, täna oli äripäevas vist http://www.majandustarkvara.com selline lahendus, kuumaks 99eek on sama mis hostingul minu arust. Suht mõistlik hind, samas kes ikka kasutab suudab ka seda maksta.

  • tingmarprog Says:

   Nõustun täielikult, aga on üks nüanss – kliendid eelistavad tänapäeval igat senti säästa, SAAS teenuste pakkujad üritavad kliendi endaga siduda. Ehk puuduvad korralikud andmete exportimise võimalused 😉 Tuleb teine pakkuja ntx 15 eeku, siis klient tahaks sinna liikuda.

 10. JK Says:

  Veidi ehk teise nurga alt, aga panin ka oma mõtted TASUTA teemal kirja: http://kaljundi.com/2009/01/15/this-is-just-the-beginning/

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: